Your web browser is out of date. For the best experience on Zimmer websites please upgrade to the latest version of Internet Explorer, Chrome, or Firefox.

Zimmer, Inc.

Omzum Neden Ağrıyor?

causes of shoulder pain what replacement
healthy shoulder

Omzunuzun nasıl çalıştığını anlamak

Omzunuz bir top-yuva eklemdir. Eklemin top kısmında üst kol kemiğinizin (humerus) yuvarlak başı vardır, yuva kısmı ise kürek kemiğinizdeki basıklık (glenoid) sayesinde oluşmuştur. Humerus başı (top) glenoide (yuva) girerek omzunuzun hareket etmesini sağlayan eklemi oluşturur. Eklem kıkırdak,kas ve tendonlarla çevrili ve sarılıdır. Bunlar sizin daha kolay hareket edebilmeniz için destek ve stabilite sağlarlar.

Kolunuzu her yöne çevirebilmenizi omuz ekleminiz sağlar. Hareket açıklığınız humerus başının glenoide uygun bir artikülasyonunun olup olmadığına bağlıdır.

Sağlıklı bir omuz ekleminde top ve yuvanın birbirine sürtündüğü bu kemiklerin yüzeyleri çok pürüzsüzdür ve bunlar kıkırdak adı verilen sert bir koruyucu doku ile örtülüdür. Artrit kemik yüzeylerine ve kıkırdağa zarar verir. Zarar gören bu yüzeyler zamanla birbirlerine sürtündüğünde ağrımaya başlar.

Tahmin edebileceğiniz gibi, omuz ağrınıza yol açabilecek yaralanma, enfeksiyon ve artrit de dahil olmak üzere çok farklı nedenler bulunmaktadır.

Osteoarthritis shoulder pain

Osteoartrit (OA)

Omuz ağrılarının en sık rastlanan nedeni osteoartrittir. Bu omuz eklemlerinizdeki kıkırdağın bozulmasına neden olan dejeneratif bir eklem hastalığıdır. Eklemlere yumuşak bir destek sağlama ve kemik yüzeylerini koruma görevi yapan bu kıkırdak tabakası zarar görmüş ya da aşınmışsa omuz kemikleriniz doğrudan birbirine değmeye başlar ve bu temas canınızı yakarAlışveriş torbalarınızı kaldırırken, bir şeyi almaya çalışırken ya da sadece dişinizi veya saçınızı fırçalamak için kolunuzu kaldırdığınızda bu ağrıyı duyabilirsiniz. Bu ağrı geceleri sizi uykunuzdan bile edebilir.

Yaşlanma, obezite, eklem yaralanmaları ve ailede artrit hikayesi (genetik) osteoartritin ortaya çıkmasına ve ilerlemesine neden olabilir. Tedavisi olmasa da, erken teşhis ve tedavi eklemlerinizin göreceği zararı azaltmak veya önlemek açısından çok önemlidir.

Romatoid artrit

Romatoid artritte eklem zarında (sinovyum) yangı görülür. Yangı, sinovyumu kalınlaştıran ve problemli eklemin kıkırdak ve kemiğine zarar veren kimyasalların açığa çıkmasına neden olur. Sinovyumdaki yangı ağrı ve şişkinliğe neden olur.

Rotator manşet (Rotator-cuff) Artropatisi

Rotator manşet size kuvvet ve stabilite vermek için omzunuzu tutan kas ve tendon grubuna verilen addır. Rotator manşet artropatisi iki tip hasarın birlikte görülmesi sonucu oluşur—Bu hastalıkta sırf kıkırdak bozulmamış ayrıca kası kemiğe bağlayan rotator manşet tendonları da ciddi biçimde aşınmış veya yırtılmıştır. Bu, ağrıya neden olur ve omzunuzun hareket açıklığını anlamlı şekilde azaltır ve bu nedenle omuz hareketi gerektiren çoğu işi yapmanız mümkün olmaz.

Omuzdaki artritin iyi tarafı tedavi edilebilmesidir. Artrit tipik olarak yıllar geçtikçe kötüleşir. Bu yüzden sıklıkla birden fazla tedavi yöntemi seçilir ve zaman içerisinde değişik yöntemlere geçilebilir. Kimi kişilerde hayat tarzını değiştirme, ilaçlar ve fizik tedavi gibi cerrahi dışı tedaviler ağrının azalmasına yardım eder. Diğer kişilerde, omuz protezi ameliyatı uzun süreli bir çözümdür. Siz ve doktorunuz, birlikte, sizin için en uygun tedaviyi saptayabilirsiniz.

 

Last Updated: 2013-01-31© 2013 Zimmer, Inc. (owner of site) version 6.0