Your web browser is out of date. For the best experience on Zimmer websites please upgrade to the latest version of Internet Explorer, Chrome, or Firefox.

Zimmer, Inc.

Zimmer İmplantları Neden Yapılmıştır?

Implants Materials

Biyomateryaller ve dahası

Tahmin edebileceğiniz gibi, ortopedik implantlar ''çok yüksek teknoloji ürünüdür''. Tasarımları gayet komplekstir ve yapımlarında kullanılan biyomateryal olarak tanınan malzemeler çok gelişmiştir. Biyomateryallere örnek olarak titanyum, kobalt-krom, polietilen ve Trabecular Metal™ malzemesini gösterebiliriz.

Amerika Birleşik Devletlerinde, ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) yeni bir malzemenin ortopedik implant olarak kullanılmasına izin vermeden önce kapsamlı bir teste tabi tutmaktadır. En çok kullanılan malzemelerin büyük başarılarını sergileyecek uzun bir klinik kullanım geçmişi vardır.

Çok farklı sayıda biyomalzeme bulunmaktadır ama tüm implantlara ve hastalara birden iyi gelen bir biyomalzeme yoktur. Bir implant malzemesinin spesifik gereksinimleri, kullanılacak olan implantın ne şekilde tasarlandığına bağlıdır.

Yan etkiler

İlaçta olduğu gibi, biyomalzemeler de yan etkiye neden olabilir. Biyomalzemelerle görülen kimi yan etkiler arasında artık, kanda veya idrarda demir seviyelerinde artış, iltihap sayılabilir. Bunlar nadiren bulunur, ama olma ihtimallerini göz ardı etmemelisiniz. Bu nedenler sonucunda, doktorunuz her hastayı tek tek muayene eder ve implantınızın yapımında kullanılan malzemeyi ve tasarımı dikkate alır.

Biyomalzemeler hakkındaki bu bilgi, ortopedik malzemelerde kullanılan biyomalzemeler hakkında en sık sorulan soruları yanıtlamayı hedeflemektedir. Bununla birlikte implantınıza hangi malzemenin en iyi gideceğini söylemeye aciz kalır. Bu yanıtı size sadece doktorunuz verebilir. Cerrahınıza implantınızdaki biyomalzemeler hakkında sorularınızı, mutlaka ziyaretleriniz sırasında sorun.

 

Last Updated: 2010-12-15© 2013 Zimmer, Inc. (owner of site) version 6.0