Your web browser is out of date. For the best experience on Zimmer websites please upgrade to the latest version of Internet Explorer, Chrome, or Firefox.

Zimmer, Inc.

Diz Ameliyatından Sonra Hareketliliğin Yeniden Kazanılması

regaining-mobility-after-surgery-banner
on tennis court

Şunlar diz protezi ameliyatından sonra hareketi bünyeleştirmek için başvurulan yollardan birkaçıdır. Bu teknikleri kullanmadan önce ortopedistinizle konuşun. Fizyoterapistiniz (yaş, kilo ve ameliyat gibi) sizin özel durumunuza bağlı olarak bu tekniklerden birkaçını değiştirebilir. Sadece cerrahınızın ve/veya fizyoterapistinizin tavsiye ettiği teknikleri yapın.

Yatarken

Yatarken dizinizdeki esnekliği arttırmak için, bileğinizin altına yastık yaptığınız bir banyo havlusunu yerleştirin. Diziniz açılırken, kalça bölgesinde hafif bir kasılma hissetmeniz mümkündür.

Otururken

İlk zamanlar, doktorunuz veya fizyoterapistiniz bacağınızı oynatıp tutabilir. Çok geçmeden kimsenin desteği olmadan küçük bir tabure üzerine ayağınızı koyar vaziyette yatağın kenarında oturacaksınız. İyileşmekte olan ayağınızı uzatmanız ve sandalye üzerine koymanız sizden istenebilir.

Destekle ayakta dururken

Bir süre, doktorunuz veya fizyoterapistiniz ayakta durmanıza yardım edebilir. Başınız döner düşüncesiyle size destek olması amacıyla belinizin çevresine bir güvenlik kemeri dolanabilir. İyileşmekte olan bacağınızın çevresi siz ayaktayken dizinizin dönmemesi veya korunması için bir sargı (splint) ile de sarılabilir.

Yürüteç kullanmak

Bir kez ayakta durmaya başlarsanız, dengenizi korumak için muhtemelen bir yürüteç de kullanacaksınız. Başlangıçta size yürürken iyileşmekte olan bacağınıza sadece çok az ağırlık vermeniz söylenecek. Diziniz güç kazanmaya başladığında doktorunuz size iyileşmekte olan bacağınıza ne zaman daha fazla ağırlık verebileceğinizi söyleyecek.

Değnekle yürürken

Diziniz ve bacak kaslarınız yeterince güçlendiğinde, doktorunuz ve fizyoterapistiniz yürüteci bırakıp değnek kullanmaya başlamanızı tavsiye edebilir. Fizyoterapistiniz ne kadar uzun ve ne kadar süre yürüyebileceğinizi anahatlarıyla anlatır.

 

Last Updated: 2013-01-31© 2013 Zimmer, Inc. (owner of site) version 6.0