Your web browser is out of date. For the best experience on Zimmer websites please upgrade to the latest version of Internet Explorer, Chrome, or Firefox.

Zimmer, Inc.

Hangi Diz Ameliyatı Benim İçin Uygun?

right-knee-surgery-banner

Diz protezlerinde 30 yılı aşkın süredir çok büyük başarılar elde edilmektedir. ABD Ulusal Sağlık Örgütlerine göre, ameliyat olan her 10 hastadan 9'u ağrı azalmasında, diz fonksiyonunda ve sağlıkla ilgili genel yaşam kalitesinde bir ilerleme olduğunu bildirmişlerdir.1

Hem kemiklerin iki tarafındaki yüzeyleri hem de patellanın alt kısmı anlamlı ölçüde zarar gördüyse, bir total diz protezinin yapılması genelde düşünülür.

Ama bazı durumlarda eklemin sadece bir tarafı anlamlı ölçüde hasar görür. Bu durumlarda, parsiyel (tek kompartmanlı) diz protezi düşünülebilir. Parsiyel bir diz protezinde, eklemin sadece bir kısmının yüzeyi değiştirilir.

Bununla birlikte, doktorunuz zarar gören kıkırdağınızın bir doku grefti ile cerrahi olarak onarılmasının bir diz protezi ihtiyacını geciktirilebileceğine hatta bu ihtiyacı tamamen ortadan kaldırılabileceğine karar verebilir.

İyileşme süreci hakkında kafa yormak önemlidir ve diz protezi ve diz ameliyatı hakkında aile hekiminiz ve ortopedist ile görüşmek isteyebileceğiniz şeyler vardır.

Esneklik

Fleksiyon veya bükme doktorunuzla sizin için en doğru diz protezini bulmak için konuşmak isteyeceğinizde konuşulması gereken bir konudur. Birçok günlük aktivitede geniş bir diz hareket açıklığına ihtiyaç duyulur. Ör. Merdivenleri çıkarken (75–140 derece) ve sandalyede otururken (90–130 derece). Bahçede çalışmak, golf oynamak veya bağdaş kurmak daha da fazla bükülme ister.

Minimum invazif seçenekleri

Geleneksel diz protezi ameliyatı uzun bir insizyon ile (20 - 30 cm) gerçekleşir ve uzun süreli bir rehabilitasyon gerektirir. Son on yılda, bununla birlikte, aynı klinik olarak kanıtlanmış eklemlerin protezini başarıyla yapabilmek amacıyla minimum invazif teknikler geliştirilmiştir. Günümüzde, parsiyel diz protezi için minimum invazif ameliyatlar dahi bulunmaktadır. Siz ve cerrahınız minimum invazif ameliyat için namzet olup olmadığınızı belirleyebilirsiniz.

Kişiye özel: Neredeyse her diz için doğru kalıp

Araştırma kemik şeklindeki farklılıkların diz protezinin uyma şeklini etklilediğini kanıtlamaktadır. Bu yüzden doktorunuzun sizin ihtiyacınıza tıpa tıp uyan protezi vermesi bu kadar önemlidir.

İşte yöntem. Ameliyattan önceki gün, doktorunuz sizi dizinizin çok hassas MRG (manyetik rezonans görüntüleme)'sini aldırmaya gönderebilir. Sadece bu amaç için geliştirilmiş bu 3 boyutlu görüntüyü ve yazılımı kullanarak, doktorunuz ameliyatınız için ayrıntılı bir plan hazırlar (Yeni dizinizin nasıl konumlandırılacağını tam olarak gösteren özel seçenekler girilebilen enstrümantasyon da bu plan içinde yer alır.). Hastaya özel aletleri Zimmer'ın geniş diz şekli ve boyu yelpazesi ile birleştirmek size en doğru kalıbı ve sonucu verir.

Kaynak

  1. Consensus Statement on Total Knee Replacement (Total Diz Protezi Hakkındaki Açıklama). NIH Consens State Sci Statements. 2003 Dec 8-10;20(1):1-34

 

Last Updated: 2013-01-31© 2013 Zimmer, Inc. (owner of site) version 6.0