Your web browser is out of date. For the best experience on Zimmer websites please upgrade to the latest version of Internet Explorer, Chrome, or Firefox.

Zimmer, Inc.

Tam Kalça Protezi Nedir?

Total Hip Replacement

Kalça protezi ameliyatına genel bakış

Kalça ağrısı ve artrit problemi olan milyonlarca insan total kalça protezi yaptırarak tedavi olmuş ve eski hareket kabiliyetine kavuşmuştur. Tüm dünyada her yıl yüz binlerce kalça protezi ameliyatı yapılmaktadır.

Tam kalça protezi ameliyatında, problemli kalçanın ağrıyan kısımları protez adı altında suni kalça kısımları ile değiştirilir; protez bir eklemin yerine geçer ya da ona ek olarak kullanılır. Protez üç parçadan oluşmaktadır: Soket, bilya ve kök. Soketin dış kabuğu genelde metaldendir, iç kabuksa plastiktendir; kimi durumlarda tüm soket plastikten olabilir. Metal top soketle birleştirildiğinde, yeni kalça pürüzsüz, hemen hemen sürtünmesiz bir hareketin olmasını sağlar.

İki tip kalça fiksasyonu

İki ana fiksasyon filozofosi kullanılmaktadır- Bunlardan biri çimentolu diğeri gözeneklidir. Bu iki yöntem de kalçanın eklemlerinin değiştirilmesinde etkin rol oynarlar. Cerrah (ve siz) ihtiyaçlarınıza uyan en iyi çözümü bulacaksınız.

Çimentolu kalça implantı

Çimentolu kalça implantı kemik çimentosu (Kemiğin içindeki implantı konumlandırmaya yarayan harç) kullanılarak implante edilmek üzere tasarlanmaktadır. Kemik çimentosu hazırlanan femoral kanala enjekte edilir. Cerrah o zaman kanalın içindeki implantı konumlandırır ve harç implantın istenilen konumda kalabilmesini sağlar.

Gözenekli kalça implantı

Gözenekli kalça implantı hazırlanan femoral kanalın içine kemik çimentosu kullanmadan sokulur. Daha en başından femoral kanal implantın kanal içinde sıkıca uyabileceği şekilde hazırlanmalıdır. Kalça implantı üzerindeki gözenekli yüzeyler, kemiğin kanal içine girerek gözenekli yüzeyin içine doğru büyüyecek şekilde tasarlanmıştır. Son olarak bu içe doğru büyüme implantın istenilen konumda kalması için ek bir fiksasyon sağlayabilmektedir.

 

Last Updated: 2013-01-31© 2013 Zimmer, Inc. (owner of site) version 6.0