Your web browser is out of date. For the best experience on Zimmer websites please upgrade to the latest version of Internet Explorer, Chrome, or Firefox.

Zimmer, Inc.

Normal Aktivitelerime Dönebilmem İçin En Az Ne Kadar Süre Geçmesi Gerekir?

Activities After Hip Surgery

Kalça ameliyatınızı izleyen aylarda muhtemelen kendinizi kasmamanız ve kalçanıza yüklenmemek için konumunuzu değiştirmeniz de tavsiyeler arasında yer alacak.

Tam zaman kişiden kişiye farklılık göstereceği gibi, kalça protezi ameliyatından sonraki altı hafta içinde bir baston yardımıyla yürüyebilirsiniz. Ve kendinizi ameliyattan sonraki altı-sekiz hafta içinde araba kullanacak kadar iyi hissedebilirsiniz. Birçok doktor cinsel aktivitelerinize kendinize güvendiğiniz zaman yeniden başlamanızda sakınca bulmaz.

Birçok durumda, başarılı geçen kalça protezi ameliyatı ağrınızın ve sertliğin dinmesini ve doktorunuzun söylediği normal günlük aktivitelerinize dönmenizi sağlar. Ama ameliyattan sonra tamamen iyileşmiş olsanız da hayatınızda belli kısıtlamalar olacaktır. Normal günlük aktivilere jogging, basketbol, raketbol, cimnastik gibi çok enerjili sporlar ve kalça eklemlerinize aşırı gerilim veren aktiviteler dahil değildir. Daha güvenli etkinliklere yürümeyi, golfü, yüzmeyi ve bisikleti örnek olarak verebiliriz. Doktorunuz sizin durumunuza uygun, en güvenli aktiviteleri size söyleyecektir.

Kalça protezinden sonraki ilk iki yıl boyunca, bakterilerin kana karışmasına neden olabildiklerinden dişle ilgili ya da cerrahi ameliyatlar öncesinde önleyici antibiyotik almanız gerekmektedir. İki yıl sonra, ortopedistinizle ve diş hekiminizle ya da ürologunuzla konuşup programınızdaki diğer operasyonlardan önce koruyucu antibiyotik almanızın gerekip gerekmediğini öğrenmek olacaktır.

 

Last Updated: 2011-11-20© 2013 Zimmer, Inc. (owner of site) version 6.0