Your web browser is out of date. For the best experience on Zimmer websites please upgrade to the latest version of Internet Explorer, Chrome, or Firefox.

Zimmer, Inc.

Ameliyat Sonrası Hareketliliğin Yeniden Kazanılması

mobility-after-hip-surgery-banner

Şunlar kalça protezi ameliyatından sonra hareketi hayatınıza katmak için başvurulan yollardan birkaçıdır. Bu teknikleri kullanmadan önce ortopedistinizle konuşun. Fizyoterapistiniz (yaş, kilo ve ameliyat gibi) sizin özel durumunuza bağlı olarak bu tekniklerden birkaçını değiştirebilir.

Riskli hareketlerden kaçının

İlk başta, kimi hareketler yeni kalça ekleminizi çok zorlar ve bu, topun yuvasından kaymasına neden olabilir. Bir terapist size bu hareketlerden kaçınma yollarını öğretecektir. En riskli hareketlerden birkaçı şunlardır:

 • Otururken
  Bacak bacak üstüne atmayın. Bunun yerine iki ayağınızla sağlam yere basın (Ayaklarınız arasında otuz cm mesafe olmalıdır.).
 • Dönerken
  Ayaklar yere sabit sekilde sadece yeni kalçanızı döndürerek dönüş yapmayın. Gövdenizle beraber ayaklarınızı da döndürün.
 • Eğilirken
  Belinizi bükerek eğilmek yerine, size yardımcı olması için uzun saplı bir kavrayıcı tipinde bir cihaz kullanın.
 • Değneklerle yürürken
  Kaslarınız yeterince güçlendiğinde, fizyoterapistiniz yürütücüyü bırakıp değnek kullanmaya başlamanızı tavsiye edebilir. Değnek kullanırken, ağırlığınızı kol altına değil ayalarınıza verin. Dönmek için kıvrılmayın, bunun yerine küçük adımlar atın.

 

Last Updated: 2013-01-31© 2013 Zimmer, Inc. (owner of site) version 6.0