Your web browser is out of date. For the best experience on Zimmer websites please upgrade to the latest version of Internet Explorer, Chrome, or Firefox.

Zimmer, Inc.

Kadınlar İçin Kalça Protezi Ameliyatı

hip-replacement-surgery02-banner

Kalça protezleri ''Herkese uyan tek bir beden'' mantığı ile yapılmamıştır. Eklemin doğru büyüklükte ve şekilde olması ve ameliyat sırasında eklemin doğru konumlandırılması hastanın ihtiyaçlarını karşılaması açısından birebirdir. Ve aynı doğal bir kalçada olduğu gibi, kalça ekleminin günlük kullanımı ve rotasyonu ile gelen aşınmaya ve yırtınmaya suni kalçada kullanılan malzemelerin ne kadar dayandığı protezin ömrünü belirler.

Temel insan anatomisi aynı olsa da,kalçalarınız -vücudunuzun diğer bölgeleri gibi- başka kimsenin kalçasına benzemez. Araştırma kalça implantınızın vücudunuza uyumunu etkileyen anlamlı farkların olduğunu göstermektedir: Bunlar uyluk kemiğinizin (femur) şekli ve konumu, açısı ve kalçanızın topunun eğimidir.

Genelde, kadının kalçası erkeğinkinden küçük olmakla kalmaz aynı zamanda daha düşük açılı ve uyluk kemiğine daha yakın konumlanmıştır. Hem erkeğin hem de kadının kalçaları öne doğru kalmış olmasına rağmen kadının ortalama olarak erkeğinkinden dört derece önde olma eğilimi vardır.

Bu fark çok gibi görünmese de, araştırma doğru uymama durumunun ameliyat sonrası problemlere (kalça yanında ağrıya, bacak uzunluklarında hafif farklılığa, hareket aralığında azalmaya ve hatta implantın yerinden oynaması ya da başka deyişle dislokasyona) yol açabileceğini göstermektedir.

 

Last Updated: 2013-01-31© 2013 Zimmer, Inc. (owner of site) version 6.0