Your web browser is out of date. For the best experience on Zimmer websites please upgrade to the latest version of Internet Explorer, Chrome, or Firefox.

Zimmer, Inc.

Kalça Ağrısının Ameliyatla Tedavisi

Hip pain and surgery

Çoğu kişi kalça ameliyatına gerek duymaz, ama birçok durumda ameliyat kalça ağrınızı en aza indirmede veya tamamen gidermede etkin olabilir. Daha az invazif cerrahi yöntemler uygulanması için çok sayıda ilerlemeler kaydedildi. Böyle minimal invazif yöntemler genelde daha az postoperatif ağrıya, toparlanma süresinin daha çabuk atlatılmasına ve hastanede kalma süresinin kısaltılmasına neden olduğu için hastaların ameliyat algısı ve toparlanması bakımından devrimsel niteliktedir. 

Artroskopi

 

Genelde kalça osteoartritinde uygulanan ilk cerrahi tedavi artroskopidir. Artroskopi, eklem içindeki problemleri görmek, tanı koymak ve tedavi etmek için kullanılan bir yöntemdir. Artroskopi tipik olarak kalça içine küçük bir kamera sokularak gözle görülen problemlerin tedavisinin yapılmasıdır. Artroskopi sırasında sıklıkla uygulanan müdahaleler şunlardır:

  • Zarar gören kıkırdağı keserek düzeltmek
  • Kalçadaki serbest ölü dokunun uzaklaştırılması (debridman)
  • Kalça içinin yıkanması (lavaj)

 

Osteotomi

Bu tip kalça ameliyatında hastalıklı dokudaki gerilimin daha sağlıklı dokuya aktarılması amacıyla kemikler yeniden yapılandırılır. Osteotomiler asetabulum (yuva) ve femur başının (top) daha iyi hizalanmasını sağlayarak kalça ağrısının iyileştirilmesinde kullanılmaktadır. Kemikler eklemin yük taşıyıcı yüzeylerinin yeniden hizalanması için kesilir, yeniden şekillendirilir veya kısmen atılır.

İnternal fiksasyon

Kalçaları kırık, ama kemikleri güçlü ve kalça kemiğine kan akışı normal olan hastalar internal fiksasyon denilen onarımın yapılması için uygun adaydırlar. Bu cerrahi tedavide, kemiklerin kırık uçları hizalanır ve küçük metal cihazlar kullanılarak birbirlerine geçirilir. Uyluk kemiğinin kırık parçalarının yeniden hizalanması sayesinde kırık kendiliğinden olacağından daha hızlı iyileşir.

Tam kalça protezi

 

Total kalça protezinde ağrıyan, zarar gören kalça kısımlarının protez veya implant denilen suni parçalarla değiştirilmesi söz konusudur. Asıl ekleminizin eylemini kopyalamak için bir kalça protezinde üç parça bulunmaktadır: Bunlar yuva, top ve saptır.

Yeni yuvanın dış kabuğu genelde metalden yapılmaktadır. İç kabuk veya astar seramik, metal veya polietilen denilen bir plastikten yapılmış olabilir. Metal veya seramik bir top soketle birleştirildiğinde, yeni kalça pürüzsüz, hemen hemen sürtünmesiz bir hareket sağlar. Uyluk kemiğine giren sap genelde titanyumdan yapılmaktadır.

Bilmeniz gereken tek şey, son 40 yılda, kalça ağrısı ve artrit problemi olan milyonlarca insanın total kalça protezi yaptırarak rahatlamış ve eski hareketliliğini yeniden kazanmış olduğudur. Tüm dünyada, yılda yüz binlerce kalça protezi ameliyatı gerçekleşmektedir.

 

Last Updated: 2013-01-31© 2013 Zimmer, Inc. (owner of site) version 6.0