Your web browser is out of date. For the best experience on Zimmer websites please upgrade to the latest version of Internet Explorer, Chrome, or Firefox.

Zimmer, Inc.

Kalça Kırıkları Ve Osteoporoz

Hip Fractures and Osteoporosis

Yaş ilerlerken, kalça kırıkları giderek daha fazla günlük hayatımızın bir parçası haline gelir. Sadece bizim düşme riskiniz artmaz, kemiklerimizin yoğunluğu da azalır, bu da kemiklerin kırılma riskini arttırır. Ve osteoporozunuz varsa, bir yerinizin kırılması için mutlaka travmatik bir olay yaşamanız gerekmez. Basit, günlük etkinlikler bunun için yeterlidir.

couple walking

Kemik yoğunluğunun kaybolması

Kalçanızdaki kemik yaşayan bir dokudur ve sürekli olarak vücudunuza emilir ve sonra yerine konulur. Kemik emildiği kadar çabuk yerine konmazsa, kemiğin yoğunluğu ve kütlesi azalır; bu da kemiğin gözeneklenmesine ya da osteoporoza yol açar. Osteoporoz kemiğin zamanla zayıflamasına yol açarak kemiğin kırılma riskini arttırır. Kemikler, yaşlandıkça (özellikle kadınlarda) zayıflar. Osteoporozun Amerika'da menopoz sonrası döneminde olan 20 milyondan fazla kadını etkilediği tahmin edilmektedir. Osteoporozla, kemiğinizin düşme sonucunda kırılma riski önemli ölçüde artmaktadır.

Antasitler riski arttırır

Journal of the American Medical Association bilimsel dergisinde 2006'da yapılan bir çalışma proton pompa inhibitörleri (PPI) ismiyle bilinen antasit ilaçlarının kalça kırığı riskinin artmasıyla bağlantılı olduğunu bulmuşlardır. PPI tedavisi kimi hastalarda kalsiyum emilimini veya kemik yoğunluğunu azaltabilir. Bir yıldan fazla uygulanan PPI tedavisinin kalça kırılması riskinin % 44 artmasıyla bağlantısı saptanmıştır.1

Kaynak

  1. JAMA. 2006;296(24):2947-2953. doi: 10.1001/jama.296.24.2947

 

Last Updated: 2013-01-31© 2013 Zimmer, Inc. (owner of site) version 6.0