Your web browser is out of date. For the best experience on Zimmer websites please upgrade to the latest version of Internet Explorer, Chrome, or Firefox.

Zimmer, Inc.

Kalçam Neden Ağrıyor?

causing-my-hip-pain-banner

Kalçanızın nasıl çalıştığını anlamak

Kalçanız vücudunuzda ağırlık taşıyabilen en büyük eklemlerden biridir. İşlevini doğru yerine getirdiğinde, ağrı çekmeden yürümenizi, oturmanızı, eğilmenizi ve dönmenizi sağlar. Onu pürüzsüzce hareket ettirerek, kompleks bir kemik, kıkırdak, kas, bağ ve tendon sisteminin birbirleriyle ahenk içinde olması gerekir.

Kalça çok dengeli bir top-yuva eklemdir: Uyluk kemiğinin (femur) üst kısmındaki bir top (femoral baş) pelvis kemiğinizde bulunan kap şeklindeki boşluğa (asetabulum) girer. Bağ denilen doku bantları topu yuvaya bağlayan ve kemiklerin yerinden oynamamasını sağlayan bir kapsül oluşturur.

Kıkırdak adı verilen pürüzsüz bir doku tabakası kemiklerin yüzeyine yumuşak destek sağlayarak topun kolayca yuvanın içinde dönmesine yardımcı olur. Sıvı ile dolu keseler (bursa) kas veya tendonların kemik boyunca kaydığı alana yumuşak destek sağlarlar. Eklemi saran kapsül sinovyal sıvı olarak bilinen şeffaf bir sıvı sargılayan bir zara (sinovyum) sahiptir. Bu sıvı, eklemi kaygan hale getirerek sürtünmenin azalmasını ve daha kolay hareket etmesini sağlar.

Yaralanma veya hastalık kalçanıza birçok şekilde zarar verebilir ve bu da kemiğin kırılmasına ya da bozulmasına, bursanın irite olmasına veya kıkırdağın aşınmasına yol açar. Kalça ağrısının en bilinen nedeni osteoartrittir (OA). Kalça ağrısının diğer nedenleri arasında romatoid artrit, osteoporoz, osteonekroz (Kan akışının yetersiz olması nedeniyle kemiğin ölmesi), yaralanma, enfeksiyon ve kemik tümörleri yer almaktadır.

Osteoartrit (OA)

Kalça ağrısının en bilinen nedeni osteoartrittir (OA). Bu, eklemlerinizdeki kıkırdağın bozulmasına neden olan dejeneratif bir eklem hastalığıdır. Kıkırdak tabakası (Bu tabaka, eklemlere yumuşak destek olma ve kemik yüzeylerini koruma görevi yapar.) zarar gördüğünde ya da aşındığında kemikleriniz birbirini öğütmeye başlar ve bu bileme canınızı yakar. Bu can acısını uyurken, otururken ve hatta uyumaya çalışmak için yatarken bile hissedebilirsiniz.

Yaşlanma, obezite, eklem yaralanmaları ve ailede artrit hikayesi (genetik) osteoartritin ortaya çıkmasına ve ilerlemesine neden olabilir. Tedavisi olmasa da, erken teşhis ve tedavi kalça eklemlerinizin göreceği zararı azaltmak veya önlemek açısından çok önemlidir.

Romatoid artrit

Romatoid artritte sinovyumda (eklem zarı) yangı olur. Yangı, sinovyumu kalınlaştıran ve problemli eklemin kıkırdak ve kemiğine zarar veren kimyasalların açığa çıkmasına neden olur. Sinovyumdaki yangı ağrı ve şişkinliğe neden olur.

Travmatik artrit/avasküler nekroz

Ciddi bir kalça yaralanması veya kırığı bazen avasküler nekroz denilen bir duruma yol açabilir (osteonekroz). Avasküler nekrozda, kanın uyluk kemiğinin top kısmına (femur başı) akışı kesilir, bunu takiben kemik kurumaya başlar. Bunun sonucunda bunu çevreleyen kıkırdak da bozulmaya başlar ve bu da ağrıya ve diğer bulgulara yol açar.

Kırıklar

Yaş ve hastalık durumunuz ya da kadın olmanız kalçanızın kırılma riskini arttırır. 50 yaşına geldiğinizde bu risk anlamlı bir ölçüde artar ve beş-altı yılda bir bu risk ikiye katlanarak ilerler. Kalça kırıklarının %90'ı düşme sonucunda olur. Bir kadının kalçasının kırılma riski bir erkeğe oranla iki üç kat daha fazladır. Ve bu risk, boyu 1,73 m veya üzeri olan kadınlarda, boyu 1,58 m veya altı olan kadınlara göre iki kat daha fazladır.1

Osteoporoz

Kalçanızdaki kemik yaşayan bir dokudur ve sürekli olarak vücudunuza emilir ve sonra yerine konulur. Kemik emildiği kadar çabuk yerine konmazsa, kemiğin yoğunluğu ve kütlesi azalır; bu da kemiğin gözeneklenmesine ya da osteoporoza yol açar. Osteoporoz kemiğin zamanla zayıflamasına yol açarak kemiğin kırılma riskini arttırır. Kemikler, yaşlandıkça (özellikle kadınlarda) zayıflar. Kemiklerin kırılgan olmasına ve kolayca kırılmasına neden olan osteoporoz hastalığının dünyada 200 milyondan fazla kadını etkilediği tahmin edilmektedir.2 Osteoporozla, kemiğinizin düşme sonucunda kırılma riski önemli ölçüde artmaktadır.

Artrit ve osteoporozun iyi tarafı tedavi edilme şanslarının olmasıdır. Bu iki hastalık tipik olarak yıllar geçtikçe kötüleşir. Bu yüzden sıklıkla birden fazla tedavi yöntemi seçilir ve zaman içerisinde değişik yöntemlere geçilebilir. Kimi kişilerde hayat tarzını değiştirme, ilaçlar ve yürürken kullanılan yardımcı ekipmanlar gibi cerrahi dışı tedaviler ağrının azalmasına yardım eder. Diğerlerinde, kemiklerin osteotomi ile hizalanması kemiğin normal işlevini yerine getirmesini sağlar. Ve pek çokları için kalça protezi ameliyatı uzun ömürlü olan tek çözümdür. Siz ve doktorunuz, sizin için en uygun tedaviyi saptayabilirsiniz.

Kaynaklar

  1. Falls and Hip Fractures [Internet]. American Academy of Orthopaedic Surgeons; 2007 July [cited 2011 Nov 16]. Makaleye şu sayfadan ulaşabilirsiniz: http://orthoinfo.aaos.org/topic.cfm?topic=A00121
  2. Facts and statistics about osteoporosis and its impact [internet]. International Osteoporosis Foundation [updated 2011 Jan; cited 2011 Nov 16]. Makaleye şu sayfadan ulaşabilirsiniz: http://iofbonehealth.org/facts-and-statistics.html.

 

 

Last Updated: 2013-01-31© 2013 Zimmer, Inc. (owner of site) version 6.0