Your web browser is out of date. For the best experience on Zimmer websites please upgrade to the latest version of Internet Explorer, Chrome, or Firefox.

Zimmer, Inc.

Dirsek Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

risks-elbow-surgery-banner

Dirsek protezlerinde yıllardır çok büyük başarılar elde edilmektedir. Dirsek ağrısı ve artrit problemi olan çok sayıda insan tam dirsek protezi yaptırarak rahata erdi ve dirsekleri eski hareket kabiliyetine kavuştu. Ve tıpta her zaman yeni malzeme ve prosedürler gelişmeye devam ettiğinden, sonuçlar da daha iyi olmaya devam edecektir. Total dirsek protezinin sonrasında komplikasyon oranı düşüktür. Dirsek-eklem enfeksiyonu gibi ciddi komplikasyonlara hastaların sadece % 5'inde rastlanmaktadır.1 Kalp krizi veya felç gibi tıbbi komplikasyonlara daha da az rastlanmaktadır. Şüphesiz ki kronik hastalıklar komplikasyon riskini arttırabilmektedir.

Her cerrahi yöntemin riskleri ve faydaları da vardır. Bireysel sonuçlarınız kişisel durumunuzla ilgilidir ve toparlanmanız için belli bir zamanın geçmesi gerekir. Başarı garantisi verilemeyeceği gibi, faydaların arasında ağrının dinmesi ve dirseğin kısıtlı kullanımına geri dönülmesi sayılabilir.

Aşağıda belirtilen tüm tepki ve komplikasyonlar ameliyat sırasında veya ameliyat sonrasında görülebilir ve bu durumlarda ameliyata devam edilmesi ve implantın çıkarılması gibi tıbbi müdahaleler gerekebilir.

Enfeksiyon

Enfeksiyon herhangi bir cerrahi müdahalede görülebilecek olan bir risktir. Yakın zamanda yapılan bir çalışmaya göre, ilk iki yılda hastaların sadece % 5.0'inde enfeksiyona rastlanmaktadır.1 Enfeksiyon total dirsek protezinden sonra oluyorsa, buna genelde diş operasyonları sırasında ya da idrar yollarından, ciltten veya tırnak enfeksiyonlarından kana karışan bakteriler neden olmaktadır. Normalde pek görülmese de, bu komplikasyonların olması tam iyileşmeyi geciktirir.

Dirsek protezinden sonraki ilk iki yıl boyunca, bakterilerin kana karışmasına neden olabildiklerinden dişle ilgili tedaviler ya da cerrahi girişimler öncesinde koruyucu antibiyotik almanız gerekebilir. Genelde yapmanız gereken, ortopedistinizle ve diş hekiminizle konuşup diğer operasyonlardan önce önleyici antibiyotik almanızın gerekip gerekmediğini öğrenmek olacaktır.

Osteoliz

Vücudunuz partiküllere tepki verebileceğinden dirsek implantının yanındaki kemik kırılabilir (osteoliz). Bu tepkiye şunlar yol açmış olabilir:

 • Metal ve plastik komponentlerle direkt temas
 • Dirsek komponentleri ile kemik çimentosu arasındaki temas
 • Dirsek komponentleri ile dirseğin hareket eden parçaları arasında olan doğal kemik partikülleriniz arasında direkt temas olması implant komponentlerine daha fazla partikül veya zararın verilmesine neden olabilir.

 

İmplant kırığı

Total dirsek protezinin sonrasında implant kırığı rapor edilmiştir. Bunun tipik nedeni şunlardır:

 • İmplantın yapabilecekleri hakkında abartılı bir beklentinin olması
 • Fiziksel aktif hastalar

İmplantın kırılma olasılığını en aza indirmek için, tıbbi tavsiyeleri izlemek ve aşırı ve uygun olmayan aktivitelerden kaçınılması gerekmektedir.

Diğer riskler

 

 • Cihaz sisteminin veya parçalarının çıkarılması ve/veya değiştirilmesi bir zaman sonra gerekebilir.
 • Nadiren olsa da dirsek protezlerinde metal alerjisi reaksiyonlarına rastlanıldığı bildirilmiştir. Doktorunuza alerji bulgularınızın olup olmadığını belirtin.
 • İmplant bileşenlerinin kötü konumlanması sonucunda protez erken bozulabilir.
 • Implant komponentleri uygunsuz çimentolama veya düşme ve çarpmalardan alınan darbe nedeniyle gevşeyip yerinden oynayabilir.
 • Kemik çimentosu ile bağıntılı kardiyovasküler rahatsızlıklar kan pıhtılaşması, kan basıncının düşmesi, kalp krizi ve nadiren ölüm ile sonuçlanabilir.
 • Sinirlerin, kas ve kemiğin yaralanmasına yol açabilir.

 

Dirsek protezi ameliyatının uygun olmadığı durumlar

Şu riskleri değerlendirdiğinde doktorunuz dirsek protezi ameliyatının sizin için uygun olmadığına karar verebilir: 

 • Enfeksiyonunuz var ya da geçirilmiş enfeksiyon hikayeniz var
 • Yeterince kemiğiniz yok ya da olan kemiğiniz yeni direseğinizi destekleyecek kadar güçlü değil
 • Dirsek bölgenizde yaralanmış sinirleriniz var
 • Dirsek kaslarınız yaralanmış ya da işlevini yerine getiremiyor
 • Kemikleriniz yeterince büyümemiş veya gelişmemiş
 • Kayda değer bir kemik kaybınız var ya da kemik kütlenizde ciddi bir azalma var (Osteoporoz)
 • Dirsek ekleminiz önceden kaynaştırıldı ve stabil,işlevlerini yerine getiren ve ağrısız bir dirseğiniz var
 • Romatoid artritiniz ve aktif/geçirilmiş cilt lezyonlarınız var (Artan enfeksiyon riski yüzünden)

Kaynak

 1. Little CP, Graham AJ, Carr AJ; Total elbow arthroplasty: a systematic review of the literature in the English language until the end of 2003. J Bone Joint Surg Br. 2005 Apr;87(4):437-44.

 

 

Last Updated: 2012-11-14© 2013 Zimmer, Inc. (owner of site) version 6.0