Your web browser is out of date. For the best experience on Zimmer websites please upgrade to the latest version of Internet Explorer, Chrome, or Firefox.

Zimmer, Inc.

Dirsek Protezi Ameliyatına Hazırlanma

preparing-elbow-surgery-banner

Siz ve doktorunuz sizin için en doğru tedavinin total dirsek protezi olduğuna karar verirseniz, ameliyatınız için bir gün belirlenir. Ameliyata hazırlanmak için birkaç şeyin yapılması gerekebilir. Örneğin, cerrahınız sizden aile hekimiz tarafından muayene edilmenizi isteyebilir. Bu sayede diyabet veya yüksek tansiyon gibi diğer sağlık problemleri ameliyat öncesinde tanımlanıp muayene edilirler. 

Doktorunuz kilo vermeniz ve bir egzersiz programına başlamanızı tavsiye edebilir. Sigara içiyorsanız, sigara cerrahi riskleri tehlikeli boyutta arttırıp iyileşme sürecini yavaşlatabileceğinden doktorunuza sigara içtiğinizi söylemelisiniz.

Ayrıca yarım kalan diş tedavileriniz varsa ağzınızdaki bakterilerin kana karışıp eklemi enfekte etmemesi için bu işlemlerin öncelikli olarak bitmesi gerekmektedir. Dirsek ameliyatınız boyunca kana ihtiyacınızın olması mümkündür ve cerrahınız kan nakli gerekebileceği düşüncesiyle kan bankasından istekte bulunabilir. Tercih ederseniz, veya cerrahınız ihtiyacınızın olabileceğini düşünüyorsa, vücudun kan nakline tepki gösterme riskine karşı daha önceden kendi kanınızı vermek isteyebilirsiniz.

Ameliyatınızdan yaklaşık dört hafta önce

 

 • Kendi dirsek anatominiz ve dirsek protezi ameliyatınız hakkında bilgi sahibi olun
  Dirseğinizin nasıl çalıştığını anlamak ve dirsek protezi ameliyatı hakkında bilgi toplamak sizin için yararlı olabilir. Dirseğim Neden Ağrıyor? ve Dirsek Protezi Ameliyatı Nasıl Yapılmaktadır?

 • bölümlerini okuyun. Doktorunuza soracağınız soruları hazırlayın
  Dirsek ameliyatı öncesinde sorulacak soruların listesini print edin ve sonraki doktor ziyaretinizde bu listeyi yanınızda getirin. Cerrahınızın ameliyatınıza nasıl hazırlanmanız gerektiği ile ilgili verdiği talimatları not alın ve eve gittiğinizde bu bilgileri kullanın.

 

Ameliyatınızdan yaklaşık üç hafta önce

 

 • Arkadaşlarınızı/ailenizi arayarak onlardan destek isteyin
  Banyo yaparken, tuvaleti kullanırken, yemeklerde, çamaşırlarınızı yıkarken, ev işlerinde, alışverişiniz ve doktor ziyaretiniz için yardıma ihtiyaç duyabilirsiniz. Ailenizi veya arkadaşlarınızı önceden arayarak gerekli olan ayarlamaları yapın. Size evde yardım edecek kimse yoksa, doktorunuzdan hasta bakıcılarla ilgili bilgi alın. Artrit Vakfının da size manevi destek verebilecek bir destek ağı bulunmaktadır. Daha fazla bilgi için yerel derneğinizi veya Artrit Vakfını (arthritis.org) ziyaret edebilirsiniz.

 • Evinizi iyileşme sürecine hazırlayın
  • Temizlik malzemeleri ve konserve gıdalar gibi sık kullanılan malzemeleri kolay ulaşılacak dolaplara koyun. Ulaşmak ya da çekmek gerekeceğinden çok yüksek veya çok alçak rafları kullanmayın.
  • Yemek hazırlamanın daha kolay/zahmetsiz olması için ameliyattan önce yemek yapın ve dondurun veya kalan yemekleri dondurun. Bir hafta yetecek kadar yemek yapın.
  • Düşme veya takılmaya karşı evin güvenliğini kontrol edin. Elektrik ve telefon kablolarını duvara dayayın, kilimleri kaldırın ve banyo küvetinize kaymaz altlıklardan yerleştirin.
  • Daha fazla yararlı ipucu için bkz. Dirsek Ameliyatı Sonrası Evinizi ''İyileşme Sürecine Hazır'' Edin.

 

Ameliyatınızdan yaklaşık iki hafta önce

 

 • Antiinflamatuvar ilaçlardan kaçının 
  Cerrahınız ameliyattan birkaç hafta öncesinden aspirin veya steroid olmayan antiinflamatuvar ilaçlar almanızı istemeyebilir. Asetaminofen içeren ilaçları kullanabilirsiniz. Cerrahınızla mutlaka konuşun.

 • Cerrahınızın tavsiye ettiği özel ekipmanı satın alın veya ödünç alın 
  Bu özel bir ortez veya kavrama aleti gibi küçük cihazlar olabilir. Bu malzemeleri büyük eczanelerin tıbbi malzeme bölümlerinde veya büyük mağazaların posta siparişi kataloglarında bulabilirsiniz. Evde bu malzemeleri kullanma pratikleri yapın.

 

Ameliyatınızdan yaklaşık bir hafta önce

 

 • Aldığınız tüm ilaçları bir yere not alın (Dozaj ve ilacı kullanma sıklığı da kaydedilmelidir.).
  Hastaneye ön giriş için kabul edildiğinizde bu listeyi beraberinizde götürmek isteyebilirsiniz.

 • Hastaneye ön kayıt yaptırmak zorunda olabilirsiniz
  Hastaneye veya kliniğe tipik olarak ameliyattan dokuz gün öncesinden kabul edilebilirsiniz. Yaşadığınız ülkeye bağlı olarak sigorta teyidi, laboratuvar tahlilleri, röntgen ve elektrokardiyogram (EKG) gibi hazırlıklar gerekebilir. Cerrahınızdan sizin durumunuzda ne yapılması gerektiğini öğrenin. Bu dönem içinde ilaç alıyorsanız, ilaçla ilgili isim, miktar ve kullanım sıklığının listesini getirin.
 • Bütçenizi hazırlayın
  Çek defterinizin bilançosunu görmek, fatura ödemek, köpeğinize konaklaması için bir yer ayarlamak ve gazetenizin eve teslimini durdurmak istiyor olabilirsiniz.
 • Yerel süpermarketler ile eczaneleri arayın
  Süpermarketleri ve eczaneleri arayarak eve servisleri var mı varsa ne kadar ücret talep ediyorlar öğrenin. Bu şekilde ağır alışveriş çantalarını kaldırmak zorunda kalmamak daha kolay olacaktır.
 • Süpermarkete gidin
  Hastaneden döner dönmez ihtiyacınız olabilecek malzemelerin bir listesini çıkarın ve bu malzemeleri satın alın veya süpermarkete bunları eve getirmesi için sipariş verin.

 

Ameliyat haftası

 • Hastane için valizinizi hazırlayın
  Ameliyata hazırlık olarak hastaneye beraberinizde getirmek isteyebileceğiniz şeylerin bir listesi aşağıdadır. Kişisel eşyalarınızı ameliyat sonuna kadar aile fertlerine ya da ameliyat sonrası döneceğiniz odanıza bırakmanızı tavsiye ederiz.

  • Diş fırçası, diş macunu, saç fırçası, gözlük/lens, tarak, deodorant, traş kremi/traş makinesi, şampuan, losyon, iç çamaşırı ve sabahlık gibi günlük eşyalar
  • Koridorlarda yürümek için terlik veya düz kauçuk tabanlı ayakkabılar

  • Evinize giderken giymek için gevşek kollu/paçalı giysiler ve önden açılır bir bluz

  • Bu dönemde almakta olduğunuz ilaçlar. Aynı zamanda hastane görevlileri için de ilaç bilgilerinizi yazmak zorundasınız. Bu notlara ilacın ismi, kuvveti ve ne sıklıkla alındığına dair bilgileri not etmelisiniz. Doktorlarınıza ve hemşirelerinize olduğunu düşündüğünüz alerjileriniz hakkında bilgi verin  

  • Soluma yardımı (IBE) kullanıyorsanız, ameliyat sonrasında muhtemelen gerekeceğinden evinizdekini beraberinizde getirin, bu konu hakkında cerrahınızla görüşün

  • Takılarınızı, kredi kartlarınızı, araba ve ev anahtarlarınızı, çek defterlerinizi ve değerli eşyalarınızı evde bırakın; sadece gazete, dergi gibi giderlerinizi karşılayacak kadar para getirin.

 

Ameliyattan önceki gün

 

 • Gece saat 12'den sonra bir şey yemeyin ya da içmeyin
  Ameliyattan önceki gece saat 12'den sonra yiyip içmenize (su bile olsa) cerrahınız muhtemelen izin vermeyecektir. Doktorunuzla bu konuyu görüşün. Anestezi uzmanı ameliyattan önceki akşam almanız için bir ilaç yazabilir.

 

 

Last Updated: 2013-01-31© 2013 Zimmer, Inc. (owner of site) version 6.0