Your web browser is out of date. For the best experience on Zimmer websites please upgrade to the latest version of Internet Explorer, Chrome, or Firefox.

Zimmer, Inc.

Dirsek Ağrısının Dinmesi: Cerrahi Dışı Müdahaleler

non-surgical-treatment-options-banner

Dirsek ağrısının durdurulmasında farklı tedavi seçenekleri bulunmaktadır. Tedavinin başarısı her dirsek için farklı olduğu gibi dirsek ağrısının nedenine de bağlıdır. Artrit ağrısının tedavisinde genelde birkaç tedavi aynı anda yapılır. Size en uygun tedavinin hangisi olduğuna karar vermek için doktorunuzla konuşun.


 • İlaç tedavisi
  Artrit tedavisi ve ağrının kontrol edilmesi için hem reçeteli hem de reçetesiz olarak birçok ilaç satılmaktadır. Sık kullanılan ilaçlar aspirin içermeyen ağrı kesiciler, anti-inflamatuar haplar, kortikosteroidler, hastalığın seyrini değiştiren ilaçlar ve uyku ilaçlarıdır.

 • Egzersiz
  Düzenli egzersizler (eklem ve kas egzersizleri) kuvvet ve esneklik kazanmak için önemlidir. Ağrıyı hafifletir, hareketi arttırır, yorgunluğu azaltarak daha iyi görünmenize ve daha iyi hissetmenize yardımcı olur. Ve doğru yapıldığı takdirde bu egzersiz eklemleri "aşındırmaz" ya da osteoartriti arttırmaz.

 • Sıcak/Soğuk tedavisi
  Eklemlerin üzerine sıcak veya soğuk uygulamak ağrı ve sertlikte geçici bir iyileşme sağlayabilir. Buz torbaları yangı ve şişmeyi engelleyebilir; ayrıca alevlenmelerde faydalı olabilir. Sıcak kasların gevşemesine ve dolaşımın artmasına yardımcı olur.

 • İğneler
  Bazen dirsek ağrısından kurtulmak istenildiğinde doğal ve sağlıklı eklemlerde üreyen bir madde olan hyalüronik asit maddesi kullanılır. Dirseğinizi uyuşturmak ve ağrıyı en düşük seviyede tutmak için bir kortikosteroid anti inflamatuvar bir ilaçla (genelde kortizon) birlikte anestezik bir maddenin enjekte edilmesi mümkündür.

 • Fizik tedavi ve iş uğraşı terapisi 
  Fizyoterapistler size uygun egzersiz programı çizebilir, size tedavi edici ısının nasıl kullanılacağını gösterebilir ya da masaj yapabilirler. İş uğraşı terapistleri size her tür faydalı cihazın tanıtımını yapabilir.

 • Dinlenme
  Yangının dinmesi için dirseğinizi kısa bir süre dinlendirin. Ağrıyı engellemek mümkün olmuyorsa, tekrarlı egzersizlerin gerilimi nedeniyle omzunuzun yorulmaması için sürekli farklı kolla çalışmayı veya düzenli molalar vermeyi deneyin.

 • Akıl sağlığı
  Aile üyeleri ve arkadaşlarınızla konuşmak, meditasyon yapmak ve olumlu düşünmek gibi zihinsel aktiviteler ve yerel dayanışma gruplarına katılmak dirsek ağrınızla daha kolay başa çıkmanızı sağlayabilir.

 • Geleneksel olmayan alternatif tedaviler
  Bitkisel takviyeler ve besin takviyeleri ile ilgili düzenlemeler sağlıkla ilgili resmi kurumlar tarafından yapılmadığından ve bu tedavilerin etkinliği kabul edilen tıbbi araştırma tarafından yaygın olarak desteklenmediğinden doktorunuzla aldığınız veya almayı düşündüğünüz tüm takviyeler ve ilaçlar hakkında görüşmeniz çok önemlidir.

 

Last Updated: 2012-11-14© 2013 Zimmer, Inc. (owner of site) version 6.0