Your web browser is out of date. For the best experience on Zimmer websites please upgrade to the latest version of Internet Explorer, Chrome, or Firefox.

Zimmer, Inc.

Omzuma Cerrahi Müdahale Gerekip Gerekmeyeceğini Nereden Bilebilirim?

know-shoulder-surgery-banner

Bu, sizin ve doktorunuzun birlikte yanıtlaması gereken bir sorudur. Ama omuz ağrısı yapmak isteğiniz ya da yapmak zorunda olduğunuz şeyleri yapmanıza engel oluyorsa müdahale için beklediğiniz zaman gelmiş olabilir.

İlaç tedavisi ve fizik tedavi gibi cerrahi dışı müdahaleler devamlı ağrıyı durduramıyorsa omuz protezi bir alternatif olabilir. Diğer endikasyonlar şunlar olabilir: Belli aralıklarda kısmi rahatlama ile sonuçlanan eklem ağrıları, aşırı kullanım sonunda ağrı, hareket kaybı, hareketsizlik ve dinlenme evrelerinden sonra eklem sertleşmesi, ve/veya nemli havada artıyor gibi görünen ağrı, sizin ve doktorunuzun omuz protezi yönünde düşünmenize neden olabilir.

Aile hekiminiz sizi, omuz ameliyatı olup olmayacağınıza veya olacaksanız ne tip bir omuz ameliyatının size uygun olacağına karar verebilecek bir ortopedi hekimine yönlendirebilir. Enfeksiyon geçiriyorsanız, yeteri kadar kemiğiniz yoksa ya da kemik yapınızın suni bir omzu taşıyacak gücü yoksa cerrahınız omuz protezi ameliyatının size uygun olmayacağına karar verebilir.

Doktorlar daha az invazif müdahaleler yoluyla genelde tam omuz protezini olabildiğince ertelemeye çalışır. Bununla birlikte, ilerlemiş bir eklem hastalığınız varsa, omuz protezinin ağrıdan kurtulma ve normal aktivitelerinize dönme fırsatını verip vermediğini doktorunuzla görüşüp değerlendirmenizde yarar vardır.

Nasıl tanı konulacak?

Hastalığınıza tanı koyabilmek için, bir ortopedist omzunuzun detaylı bir muayenesini yapar, röntgen filmlerinizi değerlendirir ve omzunuzu fiziksel testlere tabi tutar. Sizden ağrınızı tarif etmeniz, başka bir eklem ağrınızın olup olmadığı ve omzunun şimdiki durumundan sorumlu olduğunu düşündüğünüz eski yaralanmalarınızın olup olmadığı bilgileri istenir. Omuz ağrınızla ilgili kişisel gözlemlerinizi doktorunuzla paylaşmak için kaydetmeniz yararlı olabilir. Omuz ekleminize bir dizi aktivite yaptırılarak kuvvet ve hareket açıklığı test edilebilir. Röntgenleriniz omuz ekleminizin büyüklük ve şeklinde herhangi bir değişikliğin ya da başka tür bir anormalliğin olup olmadığını gösterecektir.

 

Last Updated: 2013-01-31© 2013 Zimmer, Inc. (owner of site) version 6.0