Your web browser is out of date. For the best experience on Zimmer websites please upgrade to the latest version of Internet Explorer, Chrome, or Firefox.

Zimmer, Inc.

Normal Aktivitelerime Dönebilmem İçin En Az Ne Kadar Süre Geçmesi Gerekir?

back-normal-activities-banner

Omuz ameliyatınızı izleyen aylarda muhtemelen kendinizi kasmamanız ve omzunuza yüklenmemek için konumunuzu değiştirmeniz de tavsiyeler arasında yer alacak. İyileşme döneminizde ameliyatlı kolunuzla herhangi bir şeyi kaldırmamanız gerekir. Lütfen bir şey kaldırmadan önce ortopedistinize danışın.

Birçok durumda, başarılı geçen omuz protezi ameliyatı ağrınızın ve sertliğin dinmesi sağlayarak ve doktorunuzun önerdiği şekilde normal günlük aktivitelerinize dönmenize izin verir. Ama ameliyattan sonra tamamen iyileşmiş olsanız da hayatınızda belli kısıtlamalar olacaktır.

Dirseğinize protez takıldıktan sonra normal günlük aktiviteler arasında temaslı sporlara, çekiçle vurma gibi "zorlanılacak" aktivitelere, ağır veya tekrarlı kaldırma hareketlerine ya da omzunuzu aşırı zorlayan hareketlere yer verilmez. Doktorunuz size ağır bir şey kaldırmamanızı tavsiye edebilir.  Lütfen bir şey kaldırmadan önce ortopedistinize danışın. Suni ekleminiz değiştirilebilse de ikinci protezin ilki kadar başarılı olması nadirdir.

Omuz protezini izleyen ilk iki yıl boyunca, bakterilerin kana karışmasına neden olabildiklerinden dişle ilgili tedaviler ya da cerrahi girişimler öncesinde koruyucu antibiyotik almanız gerekebilir. Genelde yapmanız gereken, ortopedistinizle ve diş hekiminizle ya da ürologunuzla konuşup programınızdaki diğer operasyonlardan önce koruyucu antibiyotik almanızın gerekip gerekmediğini öğrenmek olacaktır.

 

Last Updated: 2011-11-20© 2013 Zimmer, Inc. (owner of site) version 6.0