Your web browser is out of date. For the best experience on Zimmer websites please upgrade to the latest version of Internet Explorer, Chrome, or Firefox.

Zimmer, Inc.

Diz Protezi Ameliyatı Gerekip Gerekmeyeceğini Nereden Bilebilirim?

need-replacement-surgery-banner

Ne zaman doktoruma diz protezi ameliyatı hakkında bir şeyler söylemeliyim?

Bu, sizin ve ortopedistinizin birlikte yanıtlaması gereken bir sorudur. Ama diz ağrısı yapmak isteğiniz ya da yapmak zorunda olduğunuz şeyleri yaptıramaz hale geliyorsa müdahale için beklediğiniz zaman gelmiş olabilir.

İlaç, fizik tedavi ve baston veya yürüme yardımı gibi ameliyatsız müdahaleler ağrıyı durduramıyorsa diz protezi bir alternatif olabilir. Diğer endikasyonlar şunlar olabilir: Belli aralıklarda kısmi rahatlama ile sonuçlanan eklem ağrıları, aşırı kullanım sonunda ağrı, hareket kaybı, hareketsizlik ve dinlenme evrelerinden sonra eklem sertleşmesi ve/veya nemli havada artıyor gibi görünen ağrı.

Aile hekiminiz sizi, diz ameliyatı olup olmayacağınıza veya olacaksanız ne tip bir diz ameliyatının size uygun olacağına karar verebilecek bir ortopedi hekimine yönlendirebilir. Enfeksiyon geçiriyorsanız, kemikleriniz yeterli sayıda değilse ya da kemik yapınızın suni bir dizi taşıyacak gücü yoksa cerrahınız diz protezi ameliyatının size uygun olmayacağına karar verebilir.

Doktorlar daha az invazif müdahaleler yoluyla genelde Total Diz protezini olabildiğince ertelemeye çalışır. Bu ifadelerle, ileri derecede eklem rahatsızlığınız varsa, diz protezinin acıyı hafifletme ve normal aktivitelerinize dönme fırsatı verebileceğini nakletmekteyiz.

Diz protezleri ne sıklıkta yapılmaktadır?

Diz protezi her yıl tüm dünyada 600.000'den fazla insana yapılan rutin bir ameliyattır. Total diz protezi yaptırmış insanların % 90'undan fazlası diz ağrısı ve işlevselliğinde ilerleme kaydetmektedir.1

Nasıl tanı konulacak?

Hastalığınıza tanı koyabilmek için, bir ortopedist dizinizi kapsamlıca muayene eder, röntgen filmlerinin analizini yapar ve dizinizi fiziksel testlere tabi tutar. Sizden ağrınızı tarif etmeniz, başka bir eklem ağrınızın olup olmadığı ve dizinizin şimdiki durumundan sorumlu olduğunu düşündüğünüz eski yaralanmalarınızın olup olmadığı bilgileri istenir. Diz ağrınızla ilgili kişisel gözlemlerinizi doktorunuzla paylaşmak için kaydetmeniz yararlı olabilir. Diz eklemlerinize ancak o zaman (bükme ve yürüme gibi) bir seri aktivite yaptırılarak kuvvet ve hareket açıklığı testi yapılabilir. Röntgenleriniz diz ekleminizin büyüklük ve şeklinde herhangi bir değişikliğin ya da başka tür bir anormalliğin olup olmadığını gösterecektir.

Bir diz protezi yaptırma zamanın geldiğinin belirtileri:

 

 • Ağrınız dinmiyor ve zaman zaman tekrarlıyor
 • Diziniz egzersiz sırasında ve sonrasında ağrıyor
 • Artık istediğiniz kadar hareketli olamıyorsunuz
 • İlaç ve değnek kullanma sizi yeterince rahatlatmıyor
 • Arabada oturduğunuzda ya da bir filmi izlediğinizde diziniz tutuluyor
 • Hava yağmurlu olduğunda acı duyuyorsunuz
 • Acıdan uyuyamıyorsunuz
 • Dizinizi eskisi kadar kımıldatamıyorsunuz ya da bükemiyorsunuz
 • Dizleriniz tutuluyor ya da şişiyor
 • Yürürken ya da merdiven çıkarken zorlanıyorsunuz
 • Sandalyeye otururken/sandalyeden kalkarken ya da küvete girip çıkarken zorlanıyorsunuz
 • Sabahları dizleriniz tutuluyor (tipik olarak 30 dakikadan az. Halbukiromatoid artrit olarak bilinen enflamasyonda bu durum 45 dakikadan uzun sürüyor.)
 • Kemiklerinizin ''sızladığını'' hissediyorsunuz
 • Dizinizin ön çapraz bağında (ÖÇB) önceleri bir kez yaralanmıştınız

Kaynak

 1. Consensus Statement on total knee replacement (Total diz protezi hakkında en son durum). NIH Consens State Sci Statements. 2003 Dec 8-10;20(1):1-34

 

 

Last Updated: 2013-01-31© 2013 Zimmer, Inc. (owner of site) version 6.0