Your web browser is out of date. For the best experience on Zimmer websites please upgrade to the latest version of Internet Explorer, Chrome, or Firefox.

Zimmer, Inc.

Ameliyat Sonrasi Diz Rehabilitasyonu

pos-surgical-knee-rehab-banner

Ameliyat sonrasi rehabilitasyon süreci

Tipik olarak ameliyatınızdan sonra, fizyoterapistiniz tarafından ziyaret edilirsiniz ve yeni dizinizi kullanmayı öğrenmeye başlarsınız.

Dizi nazikçe uzatan ve büken bir ''sürekli pasif hareket'' makinesi de size bağlanabilir. Bacaklarınıza kanın gelmesini sağlayan diğer egzersizler arasında bilek pompaları ve bisiklet çevirme vardır.

Hemen yataktan kalkıp yürüyebilmeniz önemlidir. Ameliyat öncesi dikkate değer ölçüde ağrı duyduysanız, muhtemelen aktivitelerinizi de azalttınız. Bu sebeple bacak kaslarınızın güçsüzleşmesi beklenebilir. Yeni dizinizi kontrol edebilmenizi için yeterince kuvvet kazanmanız gerekmektedir ve alıştırmaya erkenden başlamanın iyileşmeye olumlu etkisi vardır. Doktorunuz ve fizyoterapistiniz size yara bakımı, ağrı kontrolü, diyet ve egzersiz yapmanız için belli başlı bilgiler verecektir.

Siz ve fizyoterapistiniz

Başarılı bir sonuç için rehabilitasyonun çok önemli olması nedeniyle doktorunuz muhtemelen ameliyat sonrasında ya da taburcu edikten sonra size erken ve agresif rehabilitasyon rejimi verebilir. Taburcu edildikten sonra, doktorunuz sağlığınızı, dengenizi ve hareket aralığınızı yeniden kazanmanız için size bir fizyoterapist tavsiye eder. Aşağıda belirtilen doğru ev egzersizleri ve ek rehabilitasyonu yapmak için gösterdiğiniz çaba derin diz bükme hareketlerini yapabilmeniz için şarttır.

Aşırı fiziksel aktivite, yaralanma ve obezite implantınızın gevşemesine, aşınmasına ve/veya kırılmasına neden olabilir. Size gereken rehabilitasyon programını takip etmemeniz ve kendi fiziksel aktivitelerinizi doktorunuzun size söylediği şekilde yapmamanız diz protezinizin başarısız olmasına yol açabilir.

 

Last Updated: 2013-01-31© 2013 Zimmer, Inc. (owner of site) version 6.0