Your web browser is out of date. For the best experience on Zimmer websites please upgrade to the latest version of Internet Explorer, Chrome, or Firefox.

Zimmer, Inc.

Diz Ağrısının Dinmesi: Cerrahi Dışı Müdahaleler

non-surgical-treatment-options-banner
people exercising

Diz ağrısının durdurulmasında farklı tedavi seçenekleri bulunmaktadır... Tedavinin başarısı her diz için farklı olduğu gibi diz ağrısının nedenine de bağlıdır. Artrit ağrısının tedavisinde genelde birkaç tedavi aynı anda yapılır. Size en uygun tedavinin hangisi olduğuna karar vermek için doktorunuzla konuşun.

İlaç tedavisi

Artrit tedavisi ve ağrının kontrol edilmesi için hem reçeteli hem de reçetesiz olarak birçok ilaç satılmaktadır. Sık kullanılan ilaçlar aspirin içermeyen ağrı kesiciler, anti-inflamatuar haplar, kortikosteroidler, hastalığın seyrini değiştiren ilaçlar ve uyku ilaçlarıdır.

Hafif sporlar

Düzenli egzersiz (eklem ve kas egzersizleri) kuvvet ve esneklik kazanmak için önemlidir. Ağrıyı hafifletir, hareketi arttırır, yorgunluğu azaltarak daha iyi görünmenize ve daha iyi hissetmenize yardımcı olur. Ve doğru yapıldığı takdirde bu egzersiz eklemleri "aşındırmaz" ya da osteoartriti arttırmaz.

Isı tedavisi/Soğuk tedavi

Eklemlerin üzerine ısı veya soğuk verme acı duyulan veya sertleşmiş bölgenin kısa süreli olarak rahatlamasına yarayabilir. Buz torbaları yangı ve şişmeyi engelleyebilir; ayrıca alevlenmelerde faydalı olabilir. Isı kasların gevşemesine ve dolaşımın artmasına yardımcı olur.

Kilo kontrolü

Kilo kaybı eklemlerinize daha az yük binmesine neden olacağından ağrıyı azaltır. Ayrıca dizleriniz tüm ağırlığınızın yanı sıra üzerinizde bulunan her şeyi de taşımaktadır.

İğneler

Bazen diz ağrısından geçici olarak kurtulmak istenildiğinde doğal ve sağlıklı eklemlerde üreyen bir madde olan hyalüronik asit maddesi kullanılır. Dizinizi uyuşturmak ve ağrıyı en düşük seviyede tutmak için kortikosteroid anti enflamatuvar bir ilaçla (genelde kortizon) birlikte anestezik bir maddenin enjekte edilmesi mümkündür.

Fizik tedavi ve iş uğraşı terapisi

Fizyoterapistler size uygun egzersiz programı çizebilir, size tedavi edici ısının nasıl kullanılacağını gösterebilir ya da masaj yapabilirler. İş uğraşı terapistleri size koltuk ve klozet yüksekliğini arttırmak için kullanılan yararlı cihazları gösterir.

Yardımcı cihazlar

Üzerilerine fazla yüklenmemek için dizlerinizi bir baston veya yürüteç kullanarak koruyabilirsiniz. Ortez olarak bilinen tabanlıklar, hizalama ve ayak fonksiyonunun daha iyi yerine gelebilmesi için tasarlanmıştır. Bunlar bu şekilde dizlerinize olan basıncı azaltabilir.

Breysler

Farklı tiplerde breysler diz ağrınızı azaltabilir ve işlevsellik ve hareketliliği arttırabilir. ''Destek'' breysi dizinizin üzerindeki tüm ağırlığı taşır; eğer sadece dizinizin bir kısmı zarar gördüyse ''yük alıcı'' breys sadece bir tarafın üzerindeki ağırlığı alır.

Kaçınılması gereken durumlar

Kaçınılması gereken sporlar arasında aşırı sayıda merdiven çıkma; darbeli sporlar (jogging, dağ aşağı kayma ve ileri aerobik); kıvraklık gerektiren, bükme veya darbesel gerilimin olduğu fiziksel hareketler; aşırı bükme ve çömelme; ağır nesneleri kaldırma veya itme; alçak yerlere ve sandalyelere oturma sayılabilir Ağrıyı engellemek mümkün olmuyorsa, tekrarlı egzersizlerin gerilimi nedeniyle eklemlerinizi yormamak için sürekli düzenli molalar vermeyi deneyin.

Akıl sağlığı

Aile üyeleri ve arkadaşlarınızla konuşmak, meditasyon yapmak ve olumlu düşünmek gibi zihinsel aktiviteler ve yerel dayanışma gruplarına katılmak diz ağrınızla daha kolay başa çıkmanızı sağlayabilir.

Geleneksel olmayan alternatif tedaviler

Bitkisel takviyeler ve besin takviyeleri ile ilgili düzenlemeler sağlıkla ilgili resmi kurumlar tarafından yapılmadığından ve bu tedavilerin etkinliği kabul edilen tıbbi araştırma tarafından yaygın olarak desteklenmediğinden doktorunuzla aldığınız veya almayı düşündüğünüz tüm takviyeler ve ilaçlar hakkında görüşmeniz çok önemlidir.

 

Last Updated: 2011-11-20© 2013 Zimmer, Inc. (owner of site) version 6.0