Your web browser is out of date. For the best experience on Zimmer websites please upgrade to the latest version of Internet Explorer, Chrome, or Firefox.

Zimmer, Inc.

Diz Ameliyatımdan Sonra Neler Olacak?

after-knee-surgery-banner
woman on crutches

Diz ameliyatından sonraki ilk 24 saat

Hastane odanıza döner dönmez rehabilitasyonunuz başlar. Rehabilitasyon programınız kuvvet ve denge ve dizinize hareket aralığı kazandıracaktır. Bu program sizin için özel olarak tasarlanacaktır ve dizinizdeki sertliği azaltmak için bacakları nazikçe açan ve büken ''sürekli pasif hareket'' (CPM) isimli bir makine de bu programda yer alabilir. Bacaklarınıza kanın gelmesini sağlayan diğer egzersizler arasında bilek pompaları ve bisiklet çevirme vardır.

Hemen yataktan kalkıp yürüyebilmeniz önemlidir. Aslında sizden tahminen ameliyattan 24 saat sonra gibi kısa bir süre sonunda ayağa kalkmanız istenecektir. Ameliyat öncesi şiddetli ağrı duyduysanız, büyük olasılıkla aktivitelerinizi de azalttınız. Bu sebeple bacak kaslarınız güçsüzleşmiş olabilir. Yeni dizinizi kontrol edebilmenizi için yeterince kuvvet kazanmanız gerekmektedir ve alıştırmaya erkenden başlamanın iyileşmeye olumlu etkisi vardır. Doktorunuz ve fizyoterapistiniz size yara bakımı, ağrı kontrolü, diyet ve egzersiz yapmanız için belli başlı bilgiler verecektir.

Hastanede yattığınız süre içinde diğer yapılacaklar

Sonraki 24 saatte, muhtemelen bir yürüteç yardımıyla birkaç adım atabileceksiniz. Doktorunuz yeterince iyileştiğiniz kanaatine varır varmaz taburcu edilirsiniz. Ameliyat sonrasında üç gün kadar hastanede kalmanız gerekebilir. Doktorunuz birkaç gün için rehabilitasyon merkezine sevk olup olmayacağınıza karar verebilir. Bandajlarınız ve dikişleriniz genelde hastaneden taburcu olmadan önce alınır.

Evde egzersizlerinizi yapmaya devam edersiniz. Fizyoterapistiniz size evde uygun bakım hakkında bilgi verir ve size yardımcı olmaya devam edebilir.

 

Last Updated: 2013-01-31© 2013 Zimmer, Inc. (owner of site) version 6.0