Your web browser is out of date. For the best experience on Zimmer websites please upgrade to the latest version of Internet Explorer, Chrome, or Firefox.

Zimmer, Inc.

Kalçama Cerrahi Müdahale Gerekip Gerekmeyeceğini Nereden Bilebilirim?

how-do-i-know-banner

Ne zaman doktoruma kalça protezi ameliyatı hakkında bir şeyler söylemeliyim?

Bu, sizin ve ortopedistinizin birlikte yanıtlaması gereken bir sorudur. Ama kalça ağrısı yapmak isteğiniz ya da yapmak zorunda olduğunuz şeyleri yaptıramayacak hale geliyorsa müdahale için beklediğiniz zaman gelmiş olabilir.

İlaç, fizik tedavi ve baston veya yürüme yardımı gibi ameliyatsız müdahaleler ağrıyı durduramıyorsa kalça protezi bir alternatif olabilir. Diğer endikasyonlar şunlar olabilir: Belli aralıklarda kısmi rahatlama ile sonuçlanan eklem ağrıları, çok kullanım sonunda ağrı, hareket kaybı, hareketsizlik ve dinlenme evrelerinden sonra eklem sertleşmesi, ve/veya nemli havada acının artması.

Aile hekiminiz sizi, kalça ameliyatı olup olmayacağınıza veya olacaksanız ne tip bir kalça ameliyatının size uygun olacağına karar verebilecek bir ortopedi hekimine yönlendirebilir. Enfeksiyon geçiriyorsanız, kemikleriniz yeterli sayıda değilse ya da kemik yapınızın suni bir kalçayı taşıyacak gücü yoksa cerrahınız omuz protezi ameliyatının size uygun olmayacağına karar verebilir. 

Doktorlar daha az invazif müdahaleler yoluyla genelde tam omuz protezini olabildiğince ertelemeye çalışırlar. İleri derecede eklem rahatsızlığınız varsa, kalça protezinin acıyı hafifletme ve normal aktivitelerinize dönme fırsatı verebilir.

Kalça protezleri ne sıklıkta yapılmaktadır?

Son 40 yılda, kalça ağrısı ve artrit problemi olan milyonlarca insan tam kalça protezi yaptırarak rahatlamış ve eski hareketliliğini yeniden kazanmıştır. Aslında kalça protezi ve revizyon ameliyatları rutindir ve her yıl tüm dünyada yaklaşık bir milyon kişiye yapılmaktadır.

Nasıl tanı konulacak?

Hastalığınıza tanı koyabilmek için, bir ortopedi cerrahı kalçanızı kapsamlıca muayene eder, röntgen filmlerinin analizini yapar ve kalçanızı fiziksel testlere tabi tutar. Sizden acınızı tanımlamanız, başka bir eklem ağrınızın olup olmadığı ve kalçanızın şimdiki durumundan sorumlu olduğunu düşündüğünüz eski yaralanmalarınızın olup olmadığı bilgileri istenir. Kalça ağrınızla ilgili kişisel gözlemlerinizi doktorunuzla paylaşmak için kaydetmeniz yararlı olabilir. Kalça ekleminize ancak o zaman bir seri aktivite yaptırılarak kuvvet ve hareket aralığı testi yapılabilir. Röntgenleriniz kalça ekleminizin büyüklük ve şeklinde herhangi bir değişikliğin ya da başka tür bir anormalliğin olup olmadığını gösterecektir. Hastalığınızın ilk zamanlarının saptanması için MRI'lerden yararlanılır.

Bir kalça protezi yaptırma zamanın geldiğinin belirtileri:

 

 • Ağrınız dinmiyor ve zaman zaman tekrarlıyor
 • Kalçanız egzersiz sırasında ve sonrasında ağrıyor
 • Artık istediğiniz kadar hareketli olamıyorsunuz
 • İlaç ve değnek kullanma sizi yeterince rahatlatmıyor
 • Arabada oturduğunuzda ya da bir filmi izlediğinizde diziniz tutuluyor
 • Hava yağmurlu olduğunda acı duyuyorsunuz
 • Ağrıdan uyuyamıyorsunuz
 • Kalçanızı eskisi kadar kımıldatamıyorsunuz ya da bükemiyorsunuz
 • Kalçanız tutuluyor ya da şişiyor
 • Yürürken ya da merdiven çıkarken zorlanıyorsunuz
 • Sandalyeye otururken/sandalyeden kalkarken ya da küvete girip çıkarken zorlanıyorsunuz
 • Sabahları kalçanız tutuluyor (tipik olarak 30 dakikadan az. Buna karşılık romatoid artrit olarak bilinen enflamasyonda bu durum 45 dakikadan uzun sürüyor.)
 • Kemiklerinizin ''sızladığını'' hissediyorsunuz
 • Kalçanız daha önceden bir kez yaralanmıştı.

 

 

Last Updated: 2013-01-31© 2013 Zimmer, Inc. (owner of site) version 6.0