Your web browser is out of date. For the best experience on Zimmer websites please upgrade to the latest version of Internet Explorer, Chrome, or Firefox.

Zimmer, Inc.

Ameliyat Sonrası Kalça Rehabilitasyonu

postsurgical-hip-rehab-banner

Rehabilitasyon hemen başlar

Hastane odanıza geri döner dönmez, yeni kalçanızın çevresindeki kasların kuvvet kazanmasını sağlamak ve hareket açıklığını yeniden kazanmanız için hafif bir rehabilitasyon programına başlayabilirsiniz... Ameliyat gününde sizden yatağın ucunda oturmanız ve ayaklarınızı aşağıya sarkıtmanız istenebilir. Aynı zamanda burada günlük aktivitelerinizi yaparken yeni kalçanızı nasıl korumanızın gerektiği öğretilir. 

Normalde ilerleyen 24 saatte ya da olabildiğince erken, fizyoterapistiniz size her seferinde birkaç adım yürüme egzersizi yaptırır. Durumunuz düzelirken, yürüteci bırakıp değnek kullanmaya başlarsınız, sonra da bastona geçersiniz. Hastaneden taburcu edilmeden önce, bir iş uğraşı terapisti size yeni kalçanızla günlük işlerinizi nasıl yapmanız gerektiğini gösterecektir. Örneğin, banyoya nasıl gideceğiniz, nasıl giyineceğiniz, oturup kalkacağınız, nesneleri alacağınız, ve diğer günlük uğraşılarınızı nasıl yapacağınız size gösterilir.

İki-dört gün sonra, ya da doktorunuz yeterince iyileştiğinize kanaat verince taburcu edilirsiniz. Cerrahınız birkaç gün de rehabilitasyon merkezine gitmenize karar verebilir. Evinize döndükten sonra, düzenli ilaçlarınızı almaya ve doktorunuz ile fizyoterapistinizin size öğrettiği şekilde egzersizlerinizi yapmaya devam etmelisiniz. Yürümek, aktif kalmak, ve istenilen egzersizleri yapmak tam iyileşme için en hızlı yollardır.

Siz ve fizyoterapistiniz

Başarılı bir sonuç için rehabilitasyonun çok önemli olması nedeniyle doktorunuz muhtemelen ameliyat sonrasında ya da taburcu edikten sonra size erken ve agresif rehabilitasyon rejimi verebilir. Taburcu edildikten sonra, tipik olarak, doktorunuz sağlığınızı, dengenizi ve hareket açıklığınızı yeniden kazanmanız için size bir fizyoterapist tavsiye eder. Aşağıda belirtilen doğru ev egzersizleri ve ek rehabilitasyonu yapmak için gösterdiğiniz çaba derin diz bükme hareketlerini yapabilmeniz için şarttır.

Aşırı fiziksel aktivite, yaralanma ve obezite kalça implantınızın gevşemesine, aşınmasına ve/veya kırılmasına neden olabilir. Size gereken rehabilitasyon programını takip etmemeniz ve kendi fiziksek aktivitelerinizi doktorunuzun size söylediği şekilde yapmamanız kalça protezinizin başarısız olmasına yol açabilir.

 

Last Updated: 2013-01-31© 2013 Zimmer, Inc. (owner of site) version 6.0