Your web browser is out of date. For the best experience on Zimmer websites please upgrade to the latest version of Internet Explorer, Chrome, or Firefox.

Zimmer, Inc.

Dirseğime Cerrahi Müdahale Gerekip Gerekmeyeceğini Nereden Bilebilirim?

need-elbow-surgery-banner

Bu, sizin ve ortopedistinizin birlikte yanıtlaması gereken bir sorudur. Ama dirsek ağrısı yapmak isteğiniz ya da yapmak zorunda olduğunuz şeyleri yaptıramaz hale geliyorsa müdahale için beklediğiniz zaman gelmiş olabilir.

İlaç ve fizik tedavi gibi ameliyatsız müdahaleler devamlı ağrıyı durduramıyorsa dirsek protezi bir alternatif olabilir. Diğer endikasyonlar şunlar olabilir: Belli aralıklarda kısmi rahatlama ile sonuçlanan eklem ağrıları, çok kullanım sonunda ağrı, dirseğin hareket kabiliyetinde azalma, hareketsizlik ve dinlenme evrelerinden sonra eklem sertleşmesi, ve/veya nemli havada artıyor gibi görünen ağrı, sizin ve doktorunuzun dirsek protezi ameliyatı yönünde düşünmenize neden olabilir.

Aile hekiminiz sizi, dirsek ameliyatı olup olmayacağınıza veya olacaksanız ne tip bir dirsek ameliyatının size uygun olacağına karar verebilecek bir ortopedi hekimine yönlendirebilir. Başka şeylerin yanı sıra enfeksiyon geçiriyorsanız, yeteri kadar kemiğiniz yoksa ya da kemik yapınızın suni bir dirseği taşıyacak gücü yoksa cerrahınız dirsek protezi ameliyatının size uygun olmayacağınakarar verebilir. 

Doktorlar daha az invazif müdahaleler ile genelde tam dirsek protezini olabildiğince ertelemeye çalışır. Bununla birlikte, ilerlemiş bir eklem hastalığınız varsa, dirsek protezinin ağrıdan kurtulma ve normal aktivitelerinize dönme fırsatını verip vermediğini doktorunuzla görüşüp değerlendirmenizde yarar vardır.

Nasıl tanı konulacak?

Hastalığınıza tanı koyabilmek için, bir ortopedist dirseğinizin detaylı bir muayenesini yapar, röntgen filmlerinizi değerlendirir ve omzunuzu fiziksel testlere tabi tutar. Sizden ağrınızı tarif etmeniz, başka bir eklem ağrınızın olup olmadığı ve dirseğinizin şimdiki durumundan sorumlu olduğunu düşündüğünüz eski yaralanmalarınızın olup olmadığı bilgileri istenir. Dirsek ağrınızla ilgili kişisel gözlemlerinizi doktorunuzla paylaşmak için kaydetmeniz yararlı olabilir. Dirsek eklemlerinize ancak o zaman (bükme ve uzatma gibi) bir seri aktivite yaptırılarak kuvvet ve hareket açıklığı testi yapılabilir. Röntgenleriniz dirsek ekleminizin büyüklük ve şeklinde herhangi bir değişikliğin ya da başka tür bir anormalliğin olup olmadığını gösterecektir.

 

Last Updated: 2013-01-31© 2013 Zimmer, Inc. (owner of site) version 6.0