Your web browser is out of date. For the best experience on Zimmer websites please upgrade to the latest version of Internet Explorer, Chrome, or Firefox.

Zimmer, Inc.

Dirsek Ağrısının Dinmesi: Cerrahi Tedavi Seçenekleri

surgical-treatment-options-banner

Çoğu kişi dirsek ameliyatına gerek duymaz, ama diğer tedavilerin etkisiz kaldığı birçok durumda ameliyat dirsek ağrınızı en aza indirmede veya tamamen gidermede etkin olabilir. Son yıllarda daha az invazif cerrahi yöntemler uygulanması için çok sayıda ilerlemeler kaydedildi. Böyle minimal invazif yöntemler genelde daha az postoperatif ağrıya, toparlanma süresinin daha çabuk atlatılmasına ve hastanede kalma süresinin kısaltılmasına neden olduğu için hastaların ameliyat algısı ve toparlanması bakımından devrimsel niteliktedir.  

Artroskopi

Genelde dirsek osteoartritinde uygulanan ilk cerrahi tedavi artroskopidir. Artroskopi, eklem içindeki problemleri görmek, tanı koymak ve tedavi etmek için kullanılan bir yöntemdir. Artroskopi tipik olarak dirsek içine küçük bir kamera sokularak gözle görülen problemlerin tedavisinin yapılmasıdır. Artroskopi sırasında sıklıklıkla uygulanan müdahaleler şunlardır:

  • Zarar gören kıkırdağı keserek düzeltmek
  • Dirsekteki serbest ölü dokunun uzaklaştırılması (debridman)
  • Dirseğin içinin yıkanması (lavaj)

 

Osteotomi

Bu tip dirsek ameliyatında hastalıklı dokudaki gerilimin daha sağlıklı dokuya aktarılması amacıyla kemikler yeniden yapılandırılır.

Total dirsek protezi

Dirsek protezi ameliyatında, problemli dirsekte ağrı duyulan yüzeyler yapay dirsek parçalarıyla değiştirilmektedir. Bir parça humerusun (üst kol) içine, diğer parça da ulnaya (ön kol) takılır. Bu takılan iki parça sonra bir kilitleme pimi ile birbirlerine bağlanır ve tutturulur. Oluşan hareketli menteşe dirseğin bükülmesine olanak sağlar.

 

Last Updated: 2013-01-31© 2013 Zimmer, Inc. (owner of site) version 6.0